Životopis

Taliančina a ja
Volám sa Zuzana Slivková a pochádzam zo Zvolena, kde som absolvovala základnú školu a gymnázium. Po ukončení gymnázia a úspešnom zložení prijímacích skúšok, som začala pod vedením prof. Pažitku študovať odbor Taliansky jazyk a literatúra na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského.

Len štúdium nestačí
Škola naučí gramatiku, ale najlepšie sa človek naučí hovoriť po taliansky až v Taliansku, priamym kontaktom s rodenými Talianmi, pri riešení každodenných problémov. A tak som ešte ako študentka zbierala skúsenosti počas letných prázdnin ako babysitter alebo čašníčka.
Absolvovala som samozrejme aj kurzy taliančiny v talianskych inštitúciách.
Po ukončení vysokoškolského štúdia a získaní titulu „magister“ som začala dávať súkromné hodiny taliančiny a venovala som sa aj prekladom a tlmočeniu.

8 rokov na Elbe
Srdcu človek nerozkáže – a tak som napokon znovu odcestovala do Talianska, konkrétne na ostrov Elba.
Elba je nádherný ostrov! Typické talianske mestečká, malebné pláže a história spojená najmä s Napoleonom. V letných mesiacoch je obľúbenou turistickou destináciou, a preto som sa aj ja vždy pohybovala práve v tejto oblasti. Zo začiatku som pracovala hlavne ako čašníčka alebo barmanka a výborne som sa oboznámila s miestnou kuchyňou. Okrem toho som príležitostne sprevádzala turistov.

Život s taliančinou
Keď konečne splynula moja taliančina s koloritom Elby a stotožnila som sa aj s tamojšou realitou, začala som pracovať v cestovnej agentúre, ktorá bola zameraná najmä na pobyty na Elbe. Bola som aj súčasťou organizačného tímu pre lekársky kongres „IX Giornate Pediatriche dell’Isola d’Elba“.
Po ôsmych rokoch strávených na Elbe som sa vrátila na Slovensko. Dva roky som sa venovala hlavne súkromnému vyučovaniu a prekladom a popritom som vyučovala taliansky jazyk na súkromnom konzervatóriu Pinkharmony Academy vo Zvolene.

Elba, môj terajší domov
Po dvoch rokoch však opäť prevládla túžba po Taliansku, ktoré sa už vlastne stalo mojím domovom, a tak som sa nakoniec vrátila na Elbu.
Vďaka internetu však môžem naďalej zostať v kontakte so svojimi študentmi a venovať sa vyučovaniu talianskeho jazyka, ktoré ma baví.

Comments are closed